خانه

خانه

دوره های آموزشی

دوره های آموزشی

هاست چیست

هاست محل نگهداری اطلاعات یک وب سایت می باشد. همانگونه که در کامپیوتر اطلاعات خود را در هارددیسک نگهداری می کنیم، هاست نیز دارای هارددیسک است و اطلاعات وب سایت ما را نگهداری می کند.

انواع هارد دیسک هاست:

تکنولوژی هارددیسک هاست ها نیز روز به روز پیشرفت می کند و از هارددیسک هایی از نوع SATA و بعد SSD و در حال حاضر نیز تکنولوژی هاردیسک NVME استفاده می کند که به ترتیب هاردیسک ها پیشرفته تر و از سرعت بیشتری برخوردار شده اند.

انواع هاست از نظر موقعیت مکانی:

هاست ها از نظر موقعیت مکانی به دو دسته ایران و خارج از کشور تقسیم می شوند. همانگونه که از نامشان پیداست، هاست های ایران داخل کشور ایران قرار دارند و هاست های خارج از کشور، در خارج از کشور قرار دارند، بدین شکل که هاست های ایران به سرورهای داخل ایران متصل هستند و هاست های خارج از کشور به سرورهای خارج از کشور.

بررسی هاست های ایران و خارج از کشور از نظر کیفیت:

تحت شرایط یکسان از لحاظ نوع سخت افزار و غیره، از لحاظ کیفیتی، تفاوتی بین هاست های ایران و خارج از کشور وجود ندارد و تنها فرق آنها در موقعیت مکانی آن هاست. نکته ای که هست این که اکثر افرادی که در کشور در موتورهای جستجو که برترین آن ها گوگل است جستجو می کنند به دنبال وب سایت های ایران می گردند، پس با این احتساب در حد بسیار کم و ناچیز می توان گفت که هاست های ایران نسبت به هاست های خارج از کشور برتری دارند، زیرا کاربر از داخل کشور به هاست داخل کشور متصل می شود و پاسخ را از هاست داخل کشور دریافت می کند و لازم نیست کاربر به هاست خارج از کشور متصل شود و مجددا اطلاعات را از خارج از کشور دریافت کند که البته مجددا تأکید می کنیم تفاوت زیادی از این لحاظ بین هاست ایران و هاست خارج از کشور نیست و در حد بسیار ناچیز است.

امکانات سخت افزاری هاست ها:

همانگونه که قبلاً گفتیم، هاست زیر مجموعه سرور است بنابر این کیفیت هاست در مجموع بستگی به کیفیتی سروری دارد که آن هاست بر روی آن قرار دارد. امکاناتی از قبیل: مقدار رَم، نوع هارددیسک، سی پی یو و غیره.

انواع هاست به طور کلی:

هاست های اشتراکی:

هاست های اشتراکی هاست هایی هستند که با تعداد دیگری از هاست ها باهم بر روی یک سرور قرار دارند و آن سرور همه آن ها را مدیریت می کند. نکته ای که هست این که هاست های اشتراکی دارای منابع مشخص و محدودی هستند که توسط شرکت های ارائه دهنده هاست تعیین می شوند و به میزان مساوی بین هاست های یک سرور تقسیم می شوند و به کاربران هاست ها اعلام می شوند، بنابر این اگر در بین چند هاست اشتراکی که به یک سرور متصلند، یک هاست بیش از حد از منابع سرور استفاده کند ممکن است توسط شرکت ارائه دهنده هاست متوقف شود و یا بدون توقف، با افت سرعت و اختلال در دسترسی مواجه شود. نکته ای که هست این که هاست های اشتراکی نیز انواع مختلفی مثل پرقدرت و متوسط و غیره دارند که این نیز بستگی به منابع سرور آن هاست ها و این که چه تعداد هاست به آن سرور متصلند بستگی دارد. مثلاً دو سرور کاملاً یکسان را در نظر بگیرید، اگر به یکی از این سرورها 40 وب سایت متصل باشد و به یکی 20 وب سایت، به نظر شما هاست های کدام سرور دارای سرعت و قدرت بیشتری هستند؟ قطعاً پاسخ شما هم همین است: سروری که 20 هاست بر روی آن قرار دارد، بنابر این وب سایت هایی که بازدید استانداردی دارند معمولا با اکثر سرویس های هاست اشتراکی به خوبی کار می کنند ولی وب سایت های دارای بازدید بسیار بالا چطور؟. در این گونه موارد لازم است این وب سایت ها از سرور استفاده نمایند و در این سرورها هاست با منابع بالاتر و قابل توجه تر ایجاد و استفاده کنند که در این گونه موارد استفاده از سرور مجازی (VPS) و یا سرور اختصاصی (VDS) توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید
[کل: 0 میانگین: 0]
Post Views: 2,292